16.01.2013 Tarihli Eskişehir Anadolu Gazetesi Haberi » Das Lager Germany

16 01 2013 tarihli eskisehir anadolu gazetesi haberi

16.01.2013 Tarihli Eskişehir Anadolu Gazetesi Haberi 1

Eskişehir rulman fabrikası kurulacak
Almanya’nın Düsseldorf kentinde özel tasarım otomotiv rulmanları üreten Türk firması Das Lager Ger-many, Eskişehir’e 16 milyon euroluk yatırımla rulman fabrikası kuruyor. Eskişehir Organize Sanayi Bölge-si’ndeki 18 bin 500 metrekarelik alana kurulacak olan fabrikada 218 kişiye istihdam olanağı sağlanacak.
Das Lager Germany CEO’su Harun Adıgüzel, Eskişehir’e kuracakları fabrika ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Das Lager Germany’in 30 yıllık bilgi birikimi ve deneyiminin Türkiye’ye taşınacağı kaydedilerek; özel otomotiv rulmanları başta olmak üzere, tamamen özel tasarım ve özel dizayn üretim yapan firmanın Eskişehir’de kuracağı fabrika ile Türkiye’de bir ilke imza atacağı belirtildi. Harun Adıgüzel Eskişehir’de kuracakları fabrikada,
Türkiye’de üretilmeyen ve tamamen özel olan otomotiv rulmanları, demiryolu rulmanları, rüzgar enerjisi ve çelik endüstrisi rulmanları üretimi yapacaklarım söyledi. Adıgüzel, “Tamamen özel tezgahlarda miktarı az, değeri yüksek ve sadece o uygulamaya esas olan rulmanlar üreteceğiz. Buna ‘rulman modacısı’ ya da ‘rulman terzisi’ adını veriyoruz. Yani firmanın isteğine ve ihtiyacına uygun olan rulmanı dizayn edip istenilen rulmanları üreteceğiz. Türkiye’de bu hizmeti veren bir firma yok. Dünyada da bu hizmeti veren sadece birkaç firma var” diye konuştu.
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak olan fabrika 18 bin 500 metrekare acık, 9 bin 250 metrekare de kapalı alana sahip olacak.
Fabrikaya mühendis, taslama ve süper finiş uzmanları olmak üzere ilk etapta 218 kişilik bir istihdam sağlanacak. Fabrikada standart ürün üretilmeyecek; bilyeli, siferik, silin-dirilc ve konik makaralı özel ürünler üretilecek. İlk etapta üretimin yüzde 50’si yurt ici piyasaya üretilecekken, yüzde 50’si de Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç edilecek. (HM)