16.01.2013 Tarihli Hürriyet Eskişehir Gazetesi Haberi » Das Lager Germany

16 01 2013 tarihli hurriyet eskisehir gazetesi haberi

16.01.2013 Tarihli Hürriyet Eskişehir Gazetesi Haberi 1

Rulman Modacısı Fabrika Kuruyor
Almanya’da özel tasarım otomobil rulmanları üreten Türk Firması Das Lager Germany,Eskişehir’de fabrika kuruyor. Das Lager Germany CEO’su Harun Adıgüzel, “Yaptığımız uygulamaya ‘rulman modacısı’ adını veriyoruz” dedi.
YÜZDE 50’Sİ YURT DIŞINA
FABRİKAYA ilk etapta 218 kişilik bir istihdam sağlanacak. Fabrikada standart ürün üretil-meyecek, bilyeli, siferik, silindirik ve konik makaralı özel ürünler üretilecek. İlk etapta üretimin yüzde 50’si yurt içi piyasaya, yüzde 50’si de Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç edilecek.
ALMANYA’nın Düsseldorf kentinde özel tasarım otomotiv rulmanları üreten Türk firması Das Lagar Germany, Eskişehir’e 16 milyon Euro’luk yatırımla rulman fabrikası kuruyor. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 18 bin 500 metrekarelik alana kurulacak olan fabrikada 218 kişiye istihdam olana-ğı sağlanacak. Das Lager Germany CEO’su Harun Adıgüzel, Eskişehir’e kuracakları fabrika ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Das Lager Germany’in 30 yıllık bilgi birikimi ve deneyiminin Türkiye’ye taşınacağı kaydedilerek özel otomotiv rulmanları başta olmak üzere, tamamen özel tasarım ve özel dizayn üretim yapan Das Lager Germany’in Eskişehir’de kuracağı fabrika ile Türkiye’de bir ilke imza atacağı belirtildi.
ISTEĞE GÖRE ÜRETIM
Adıgüzel Eskişehir’de kuracakları fabrikada, Türkiye’de üretilmeyen ve tamamen özel olan otomotiv rulman-ları, demiryolu rulmanları, rüzgar enerjisi ve çelik endüstrisi rulmanları üretimi yapacaklarını söyledi. Adıgüzel, “Tamamen özel tezgahlarda miktarı az, değeri yüksek ve sadece o uygulamaya esas olan rulmanlar üreteceğiz. Buna `rulman modacısı’ ya da `rulman terzisi’ adını veriyoruz. Yani firmanın isteğine ve ihtiyacına uygun olan rulmanı di-zayn edip istenilen rulmanları ürete-ceğiz. Türkiye’de bu hizmeti veren bir firma vok nfinvada da bu hizmeti veren sadece birkaç firma var” diye konuştu.
YATIRIM ARTACAK
Türkiye’de rulmanın çok yüksek fiyatlar la ithal edildiğini ve buna bağlı olarak cari açığın arttığını ifade eden Adıgüzel, “Bu ürünler Türkiye’de üretildiği takdir-de büyük bir cari açık kapanmış olacak. Yerli ürünü kullanıcılar ve özellikle devlet kurumları alımlarında tercih ederlerse, ülkemize rulman yatırım’ ar-tar, cari açık ve dışa bağımlılık azalır ve kendi teknolojik gelişmemizi ve stratejil sanayimizi kurma açısından çok önemli bir adım atmış oluruz” dedi. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak olan fabrika, 18 bin 500 metrekare açık, 9 bin 250 metrekare de kapalı alana sahip olacak