19.01.2013 Tarihli Yeni Şafak Eskişehir Gazetesi Haberi » Das Lager Germany

19 01 2013 tarihli yeni safak eskisehir gazetesi haberi

19.01.2013 Tarihli Yeni Şafak Eskişehir Gazetesi Haberi 1

Eskişehir’e rulman fabrikası kuruluyor
Almanya’nın Düsseldorf şehrinde özel tasarım otomotiv rulmanları üreten Das Lager, Eskişehir’e fabrika kuruyor. Das Lager Germany CEO’su Harun Adıgüzel, “Firmaların isteğine ve ihtiyacına uygun olan rulman dizayn edip üreteceğiz. Türkiye’de bu hizmeti veren bir firma yok” dedi.
Almanya’nın Düsseldorf şehrinde kurulan Das Lager Germany, 30 yıllık bilgi birikimi ve deneyimini Türkiye’ye taşıyor. Özel otomotiv rulmanları başta olmak üzere, tamamen özel tasarım ve özel dizayn üretim yapan Das Lager Germany, Eskişehir’de kuracağı fabrika ile Türkiye’de bir ilke imza atacak Konuyla ilgili açıklama yapan Das Lager Germany CEO’su Harun Adıgüzel, “Eskişehir’de kuracağımız fabrikada, ülkemizde üretilmeyen ve tamamen özel olan otomotiv rulmanları, demiryolu rulmanları, rüzgar enerjisi ve çelik endüstrisi rulmanları üretimi yapacağız. Tamamen özel tezgahlarda miktan az, değeri yüksek ve sadece o uygulamaya esas olan rulmanlar üreteceğiz. Buna ‘rulman modacısı’ ya da ‘rulman terzisi’ adını veriyoruz. Yani firmanın isteğine ve ihtiyacına uygun olan rulmanı dizayn edip istenilen rulmanlan üreteceğiz. Türkiye’de bu hizmeti veren bir firma yok. Dünya’da da bu hizmeti veren sadece birkaç firma var” dedi.
CARİ AÇİK KAPANACAK
Ülkemizde rulmanın çok yüksek fiyatlarla ithal edildiğini ve buna bağlı olarak cari açığın arttığını belirten Adıgüzel, ”Bu ürünler Türkiye’de üretildiği takdirde büyük bir cari açık kapanmış olacak. Yerli ürünü kullanıcılar ve özellikle devlet kurumlan alımlarında tercih ederlerse, ülkemize rulman yatırımı artar, cari açık ve dışa bağımlılık azalır ve kendi teknolojik gelişmemizi ve stratejik sanayimizi kurma açısından çok önemli bir adım atmış oluruz” dedi. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak olan fabrika; 18 bin 500 metrekare açık, 9 bin 250 metrekare kapalı alana sahip. Fabrikaya mühendis, taşlama ve süper finiş uzmanlan olmak üzere ilk etapta 218 kişilik bir istihdam sağlanacak.