Basın Bülteni » Das Lager Germany

basin bulteni

Basın Bülteni 1

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde, 35 yıldır faaliyet gösteren ve halen yeni jenerasyon rulman üretimi gerçekleştiren Das Lager, Eskişehir’de 16 milyon euro yatırımla üretim tesisi kuruyor. 2014’te devreye girecek tesiste 218 kişilik istihdam sağlanmasının hedeflendiğini dile getiren Das Lager CEO’su Harun Adıgüzel, çeşitli ülkelerdeki yurtdışı distribütörleri ile 3 yıllık anlaşmalar yaptıklarını belirterek “3’üncü yılın sonunda 16 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
Das Lager olarak, 2012 yılında, dizaynı ve mühendisliği kendilerine ait olan otomotiv rulmanlarını pazara sunduklarını belirten Adıgüzel, arkasından çelik endüstrisi ve spindle rulmanlarının geldiğini bildirdi. Eskişehir OSB’de geçtiğimiz eylül ayında başlayan özel rulman tesislerinin inşaatının tamamlandığını ve tezgahların gelmesinin beklendiğini dile getiren Adıgüzel, “Ağustosta gelecek tezgahların kurulumu ile ekimde deneme üretiminin başlamasını bekliyoruz. 8 milyon euroluk ilk etap tamamlanınca, aynı tutardaki ikinci etap yatırım başlayacak. Böylece toplam yatırım 16 milyon euroya ulaşacak. 218 kişinin istihdamını sağlayacak yatırımımız ülkemizin ve bölgemizin tek özel üretim yapan rulman tesisi olacak. Çözüm ortaklığı prensibine göre üretim yapacak tesisimiz dünyadaki birkaç yeni trend fabrikasından birisi olacaktır. Tesisimiz tam olarak 2014 yılı başında devreye girecek ve böylece Almanya’daki firmamız ile ürün gamını tamamlamış olacaktır” diye konuştu.
Üretiminin ilk yılında 6 milyon euro ciro hedeflediklerini ifade eden Adıgüzel, 5’inci yılın sonunda ise 60 milyon euroluk ciroya ulaşmayı planladıklarını kaydetti. Cironun yarısını ihracattan sağlamayı hedeglediklerini kaydeden Adıgüzel, “Şu an itibari ile yurtdışı distribütörlük sözleşmesi yapılmaya başlanmıştır” dedi. Adıgüzel, 3 yıllık anlaşmalar yaptıklarını belirterek “Suudi Arabistan bayimiz ile 5, Almanya ile 3, Dubai ile 2, Irak ve Mısır ile 1.5’ar, Cezayir, Polonya ve Romanya ile 1’er milyon dolar olmak üzere 3’üncü yılın sonunda toplam 16 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş olacağız” dedi. Azerbaycan, Çin, Singapur, Vietnam ve Rusya ile görüşmelerinin devam ettiğini dile getiren Adıgüzel, “Ayrıca; Brezilya, Güney Afrika ve Kuzey Afrika ile de çalışmalarımıza ara vermeden devam edilmektedir. Hindistan da ilgi alanımız içindedir” şeklinde konuştu.
Bu fabrikayı Türkiye’de kurmalarının en önemli sebeplerinden birisinin yenileme ve planlı bakım uygulamasının bulunmaması olduğunu dile getiren Adıgüzel, “Esas ve en önemli faaliyetlerimizden biri olan bu uygulama ile ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz” dedi.