Milliyet - 30 Ağustos 2016 Savunma Sanayi Özel Eki » Das Lager Germany

milliyet 30 agustos 2016 savunma sanayi ozel eki

Milliyet - 30 Ağustos 2016 Savunma Sanayi Özel Eki 1

Doğada aslında insanoğluna inovasyonda yol gösterecek ve ilham verecek çok fazla unsur var. Yaratılmış her şeyin düzenine, işleyişine baktığınızda, insanoğlunun yeniden üretmeye, geliştirmeye ya da icat etmeye çalıştığı her şeyin doğada zaten var olduğunu görülüyor. Bir insanın anatomisine baktığınızda hareket eden tüm kısımlarında farklı çeşitlerde üç yüz civarında rulmanın olduğunu fark edilebilir. Dahi Leonardo da Vinci, 1400’lü yılların ortasında bir helikopter yapmaya karar veriyor, helikopteri uçurabilmesi için mutlaka pervanenin dönmesini sağlamalıdır ve bu sayede rulmanı icat ediyor. Ahşaptan ve bilyalı bir rulman… Leonardo da Vinci’nin ömrü helikopteri uçurmaya yetmemiş ancak gelecek nesillere rulmanı armağan etmiştir.

DAS LAGER GERMANY, ev ve ofis uygulamalarındaki en küçük çaplı minyatür rulmanlardan ağır sanayi uygulamalarındaki çok büyük çaplı rulmanlara kadar, endüstriyel ve otomotiv gruplarındaki tüm uygulama alanları için rulman ve yan dallarında birinci sınıf kalitede üretim yapan ve tüm dünyada pazarlama faaliyetleri gösteren bir markadır.

DAS LAGER GERMANY markası, rulmanın icadının üstünden altı asır geçmiş olsa da, Türkiye’ye bir rulman fabrikası kazandırmanın mutluluğunu yaşıyor. Markanın mimarı ve aynı zamanda şirketin kurucusu Harun ADIGÜZEL, rulman sektöründe 35 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesini kullanarak inşa ettiği yeni markası ile Türkiye’de büyük bir yatırım yapmış ve yerli üretim ile ülkemiz için katma değer oluşturulmasına katkı sağlamıştır.

DAS LAGER GERMANY CEO’su Harun ADIGÜZEL markanın büyüme hikayesini şu şekilde aktarıyor: “EYMAK GRUP olarak 2012 yılının ortalarında, dünyada rulman üretimi konusunda duayen sayılabilecek yirmi kişi ile üç günlük bir çalıştay organize ettik. Bu çalıştayda; sektörün temel ve özel ihtiyaçların neler olduğunu, nerede ve hangi tipte rulmanlar üretilebileceğini, bu üretimin mühendisliğinin nasıl olacağını belirleyen ve 2023 yılına kadar geçerli olacak bir projeksiyon çıkardık. Bu projeksiyon doğrultusunda DAS LAGER GERMANY markamız dünyaya geldi ve ilk olarak özel rulman dizaynları için Almanya’da mühendislik ofisimizi açtık. Markamız kısa sürede Türkiye ile birlikte, Macaristan, Almanya ve Romanya gibi birkaç ülkedeki üretim tesislerinde yüksek kalitede rulman üretimi yapar hale geldi. Türkiye yapılanmamızda Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğumuz Teknoloji Üretim merkezimiz, 2015 yılı sonunda seri üretime başladı ve bu yıl yapacağımız ek yatırımları da tamamlayarak fabrikamızın tam kapasite çalışmasıyla birlikte açılış törenimizi gerçekleştireceğiz. DAS LAGER GERMANY markası şu anda 3 yaşında olmasına rağmen premium markalar seviyesinde kaliteye sahiptir. Çünkü ürettiğimiz rulmanların üretim standartları ve tolerans sınıfı, standart rulmanlara göre daha hassas seviyededir. Yani biz, standart rulman normlarında üretim yapmıyoruz. Her ürünün hassasiyeti, toleransı, yüzey kalitesi gibi parametreleri vardır ve bizim tüm ürünlerimiz birinci sınıf tabir edilen P6 kalitesinde rulmanlardır. Bu kalite düzeyini de asla düşürmeyeceğiz.”

2 YILDA 20 ÜLKEYE İHRACAT

DAS LAGER GERMANY, standart rulmanların yanı sıra müşteri ihtiyaçları doğrultusunda uygulamanın gerektirdiği katma değeri yüksek özel ölçü, özel malzeme ve özel tasarım rulmanları adeta bir terzi usulüyle üreterek, kısa zamanda dünya çapında ‘Rulman Terzisi’ olarak anılmaya başlamıştır. Başta Almanya, İtalya, İran, Cezayir, Sudan, Tunus, Fas, Mısır, Suudi Arabistan ve Polonya olmak üzere yaklaşık 20 ülkeye ihracat yapmaktadır ve kısa zamanda kalitesini dünya çapında kanıtlamıştır.

“KONU TÜRKİYE OLUNCA TİCARETTE HER ZAMAN MİLLİ DEĞERLER AĞIR BASIYOR.”

DAS LAGER GERMANY markasının tasarımları ve bazı üretimleri Almanya’da yapılıyor olmasına rağmen, şirketin kurucusu rulman dünyasında birçok markaya CEO’luk yapmış ve başarıya ulaştırmış bir Türk. Markanın dünyanın çeşitli yerlerinde yapmış olduğu üretim dünyanın dört bir yanına ulaşmaya başlamış fakat Türkiye’de üretim yapmanın EYMAK GRUP için ayrı bir manevi değeri var. Harun ADIGÜZEL bu konudaki duygularını “Her ne kadar ticari hayatın şartlarına profesyonel olarak yaklaşım gösteriyor ve bünyemizde çok sayıda yabancı yönetici istihdam ediyor olsak da, konu Türkiye olunca milli değerlerimiz her zaman ağır basıyor.” diyerek ifade ediyor.
70’li yılları bizzat yaşayanlar çok iyi bilirler ki; 1974 Kıbrıs çıkartmasından sonra Türkiye’ye uygulanan ambargo nedeniyle, savunma sanayimizde ciddi bir sıkıntı hasıl oldu. O yıllarda küçücük bir rulmandan dolayı uçakların çalıştırılamaması yaşandı. Özellikle rulman gibi kritik ve stratejik bir ürün, tüm sistemi kilitleyebiliyor. Bu açıdan baktığımızda, katma değeri yüksek aynı zamanda stratejik önemi olan rulman ve buna benzer ürünleri üretmek, özellikle savunma sanayimiz için muhakkak olması gereken bir üretim. Bağımsız bir ülke ancak kendi savunma sanayisini kurmakla mümkün oluyor.
Savunma Sanayi’nde kullanılan rulmanlar özel spektlere sahip. Genelde ileri teknoloji ürünü özel rulmanlar kullanılmakta. Özellikle havacılıkta kullanılan ürünler kendi içinde ayrı bir özel hassasiyet gerektiriyor. Karacılık ve diğer savunma sanayi alanlarında kullanılan ürünler içinde de standart ürün çok az, genelde hep özel ürün kullanılıyor. Bu ürünlerin hassasiyet değerleri, malzeme kalitesi, toleransları hata götürmez şekilde mühendislik denetimlerinden geçmeli. Bu da ciddi bir teknolojik yatırım olmasını zorunlu kılıyor. Hem ürün hem de üründe kullanılan tüm bileşenlerin de kalitesi en yüksek sınıf olmalı. Özel mühendislik çalışmaları doğrultusunda ihtiyaca binaen tasarlanan bu özel rulmanların maliyetleri de standart rulmanlardan kat kat fazla ve ithal ürünlerde maliyet daha da artıyor. Yerli üretimin bu anlamda desteklenmesi gerekiyor. DAS LAGER GERMANY özel spektlere sahip rulman üretebilme tecrübesine ve mühendisliğine sahip.

“SAVUNMA SANAYİ İÇİN STRATEJİK ÜRÜNLERİ ÜRETMEK, VATANİ BİR GÖREVDİR.”

Savunma sanayi açısından ölçek ekonomisi çok küçük ama üretimin mutlaka yapılması zorunludur. Bunun için yapılacak en iyi yöntem savunma sanayi projelerini birlikte yapmak ve gerekli yatırımları birlikte finanse etmektir. Bütün dünyada bu böyledir ve bu sanayide kar gözetilmez, önemli olan bu stratejik malzemeyi üretmek ve bağımsız hale gelmektir. DAS LAGER GERMANY’nin bağlı olduğu 20 yıllık geçmişe sahip EYMAK GRUP açısından ise bu bir vatani görev olarak görülmektedir. Birlikte üretilmeyeni üretmek ve özellikle savunma sanayinde tam bağımsız hale gelmek için EYMAK GRUP Şirketleri tüm imkanları seferber ediyoruz.

DAS LAGER GERMANY markası, sadece savunma sanayi için değil, demiryolları alanında da hızlı trenler için Türkiye’de üretimi olmayan rulmanları üretiyor. Standart demiryolu rulmanından farklı olarak tamamen yeni nesil hızlı trenlere yönelik rulmanlar üretiliyor. Bu ürünlerin üretimi için TÜBİTAK ile geliştirdikleri proje kapsamında Eskişehir’deki Teknoloji Üretim Merkezi’ne 1 milyon dolar civarında bir yatırımla özel bir test standı oluşturulmuş ve Rulman Ömür Test Cihazı sektörün hizmetine sunulmuştur. Cihaz, özel bir simülasyonla adından da anlaşılacağı üzere rulmanın ömrünü test ediyor. EN 12082 standartlarında üretilen rulmanların testleri gerçekleştikten sonra Almanya’da bulunan bir laboratuardan da onaylatılıyor.

“SEKTÖREL MARKALAR BU DÖNEMDE YURTDIŞINDA DAHA AKTİF ROL ALMALI”

ADIGÜZEL Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ile ilgili de şunları dile getiriyor: “Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ve yaşadığı kötü günler elbette geride kalacaktır. Burada siyasi mercilerle birlikte bizim gibi sanayicilere ve hatta tüm bireylere de iş düşmektedir. Normalden, olağandan çok daha fazla gayret göstermeli, daha fazla çalışmalıyız. Hükümetin de açıkladığı gibi ihracata ağırlık vermeliyiz. Yaşanan darbe girişiminden birkaç gün sonra TOBB ihracat yapan üyeleriyle dış müşterilere gönderilmek üzere bir güven mektubu paylaştı. Biz ihracat müşterilerimizin tedirginliğini makûs olayın yaşandığı gece hissetmeye başladık. Uluslararası basında çıkan haberler eş zamanlı olarak yurtdışında olan müşterilerimizin ani reaksiyon göstermesine sebep oldu. Aynı gece sabaha kadar kendileri ile irtibatta kaldık ve bilgilendirdik. Darbe girişiminin sabahında “insanların acaba bugün dışarı çıkmasak mı?” yaklaşımları varken, biz öncelikle kendi ekibimizi motive ettik ve sabah erkenden işimizin başında olduk. Hemen aynı gün yurtdışındaki müşterilerimize bir güven mektubu kaleme alarak; hem işimizin başında olduğumuzu duyurduk hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türk Milleti’nin böyle badireler karşısında ne kadar cesaretli olduğunu anlatarak en azından tedirginliklerinin bir nebze olsun azalmasını sağladık. Biz müşterilerimizle önce dost oluyor, sonra distribütörlük veriyoruz. Bu sayede insani değerler ticari değerlerden daha baskın oluyor ve ufak rüzgarlarla ilişkiler yıkılmıyor. Yaklaşık 1 aydır daha aktif aksiyon alıyor ve elimizin taşın altına daha fazla koyuyoruz. Bu ayın sonunda SUDAN’da Sudan devlet yetkililerinin de katılımıyla distribütörlük binamızın açılışını yapacağız ve ardından SUDAN’daki büyük üreticilere rulman üzerine seminerler düzenleyeceğiz. Ekim ayında ise Ankara’da geniş katılımlı bir rulman zirvesi yapmayı planladık.Bu gibi etkinliklerimiz yurt içinde de yurtdışında da devam edecek. Biz ne kadar aktif olur isek; bizim gibi belli sektörlere hitap eden markaların yüzleri özellikle yurtdışında ne kadar aktif olur ise; Türkiye’de bir o kadar güçlü olur. Türkiye’nin maddi ve manevi kaynaklarını iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Cumhuriyet’in 100. yılında geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz özel ürünlerin de ihracatını gerçekleştirmek, savunma sanayinde dışa bağımlı yapıdan dışarıya ürün tesis edebilir yapıya geçmek hepimizin gurur kaynağı olur. Bu anlamda Sudan, Cezayir, İran ile sürekli proje çalışmalarımız mevcut. Türkiye için oluşturduğumuz her katma değer bizim için milli gelişime katkıdır.”

Türkiye Pazarında Strateji: İHTİYACIN TAMAMINI YERLİ ÜRETİMLE ÇÖZEBİLMEK

DAS LAGER GERMANY Türkiye üretim kompleksinde bu yıl 5 milyon Euro’luk yeni bir üretim hattı yatırımı yapmayı planlıyor.Bu yatırımı ile dış çap ölçüsü 900 mm’ye kadar rulmanları da artık Türkiye’de üretebilecek. Planlanan tüm yatırımlar, dünya genelinde hüküm süren ekonomik kriz gündemini, sektörün ihtiyacı olan ürünleri yerli üretimle çözecek yeni atılımlarla fırsata dönüştürmek üzere stratejilendirilmiş. Eskişehir üretim komplesksinde yeni hatların prosese dahil edilmesi, yerli üretim olmasının katkısı ile 2017 yılında Türkiye’deki pazar payını çok daha artırmayı hedefliyor. Sanayici müşterileri için sunduğu özel ölçekli rulmanların performans değerlendirmelerinden olumlu sonuçlar alan marka, otomotiv sektöründe eşdeğer ürün üretimi, OEM firmalarla yeni işbirlikleri, after markette yeni bayi kanalı ile yapacağı işbirlikleri ile büyümeye devam ediyor.

“2023 İHRACAT HEDEFİ: 100 MİLYON EURO”

DAS LAGER GERMANY ihracat birimi dünya genelinde yeni satış noktaları için yüksek performansla çalışmalarını sürdürmektedir. 2023 yılında 10 yaşında olacak markanın ihracat hedefi 100 milyon Euro. Batı ülkelerindeki ürün kullanıcılarının kaliteli rulman tercih etmesi nedeniyle ihracatta batı ülkeleri cazip gelmektedir. Avrupa OEM’leri ile birlikte Avrupalı ağır vasıta üreticileri de hedef sektörleri arasında. Daralan piyasa yapısında nakit sıkıntısının yaşanması, her geçen gün hızla artan iflas ve borç batakları, kredilerin geri ödenmemesi, güvensiz bir ticaret ortamı oluşmaya meyilli fısıltı haber anlayışı hakimken; rulman gibi yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin Türkiye’ de üretilebilmesi, her açıdan batı ülkelerinin de dikkatini çekmektedir. Türkiye üretimleri hem lojistik anlamda, hem kaliteli ürün anlamında avantajlı durumdadır. İhracatta ikili anlaşmaların yeterli olmamasından yaşanan sıkıntılar, daha farklı bölgelerde de ihracat ağı kurulmasını gerekli kılıyor.

Yurtdışında rulman mühendisliği diye bir bölüm var ve bu bölüm doğrudan sektöre donanımlı insan yetiştiriyor. Türkiye’de maalesef bu bölüm yok, makina mühendisliği bölümü var ama oradaki eğitimin seviyesi de sektör için yeterli olmuyor. Dolayısıyla sektörde yetişmiş insan kaynağı da bulunamıyor. DAS LAGER GERMANY Türkiye’deki fabrikasının yöneticileri tüm eğitimi ve kariyeri rulman üzerine olan yabancı mühendisler. Geleceğin yöneticilerini de rulman uzmanlığı üzerine yetiştiriyorlar. DAS LAGER sadece teknolojiye değil, insana kaynağına da yatırım yapan bir kurum kültürüne sahip.

“CEZAYİR’E RULMAN FABRİKASI”

DAS LAGER GERMANY Türkiye ekibi; olarak kısa sürede know-how satabilecek konuma ulaşarak yurtdışında yeni fabrikalar kurmak için çalışmalara başlamış. Suudi Arabistan, İran, Rusya ve Cezayir’den iş ortaklıkları için gelen teklifler sonucunda yine DAS LAGER GERMANY markası adı altında Cezayir’deki yerli yatırımcılarla ortak yürütülen proje ile 50 milyon Euro’luk yatırım planı hazırlanmış ve Oran şehrinde kurulacak fabrika için resmi işlemlere başlanmış.

“HEDEF 2023’TE SEKTÖRÜN LİDERİ OLMAK”

Harun ADIGÜZEL geleceğe yönelik düşüncelerini de şu şekilde dile getirmiştir: “Tecrübelerin gelecek nesillere aktarılması ve sektör temsilcileri arasında paylaşılması bizi, ticareti ve sektörü başarıya ulaştırır diye düşünüyoruz. Sektörde kıran kırana bir mücadele mevcut, bu mücadele içinde rakiplerimizi yok etme düşüncesinde hiç olmadık. Ticaret her geçen gün zorlaşırken, sahte mallar piyasada yoğun bir şekilde dolaşırken, aynı ürüne ait çok çeşitli fiyat baremleri oluşturulurken sizin duracağınız yer; etik değerler nezdinde doğru olan şekliyle ticaret yapma gayretinizden taviz vermeme noktasıdır. Ancak daha çok çalışmalı ve daha fazla katma değer üretmeliyiz, bunun farkındayız. Bu anlamda kendimize koyduğumuz hedef 2023’te sektörün lideri olmak…”