16.01.2013 Tarihli Dünya Gazetesi Haberi » Das Lager Germany

16 01 2013 tarihli dunya gazetesi haberi

16.01.2013 Tarihli Dünya Gazetesi Haberi 1

Das Lager, Eskişehir’de ‘terzi işi’ rulman üretecek
İSTANBUL; DÜNYA
Almanya’nın Düsseldorf şehrinde özel tasarım otomotiv rulmanları üreten Das Lager, Eskişehir’e 16 milyon euroluk fabrika kuruyor. Das Lager CEO’su Harun Adı-güzel “Eskişehir’de kuracağımız fabrikada, özel otomotiv, demiryolu, rüzgar enerjisi ve çelik endüstrisi rulmanlan üreteceğiz. Tamamen özel tezgahlarda miktarı az, değeri yüksek ve sadece o uygulamaya esas rulmanlar üreteceğiz. Buna ‘rulman terzisi’ adını veriyoruz. Türkiye’de bu hizmeti veren bir firma yok. Dünyada sadece birkaç firma var” dedi.
Türkiye’de rulmanın çok yüksek fiyatlarla ithal edildiğini ve buna bağlı olarak cari açığın arttığını belirten Adıgüzel, “Bu ürünler Türkiye’de üretildiği takdirde büyük bir cari açık kapanmış olacak” diye konuştu.
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak olan rulman fabrikasının, 18 bin 500 metrekaresi açık, 9 bin 250 metrekaresi kapalı alanda. Fabrika, mühendis, taşlama ve süper finiş uzmanları olmak üzere ilk etapta 218 kişilik bir istihdam sağlayacak. Fabrikada standart ürün üretilmeyecek; bilyeli, sferik, silindirik ve konik makaralı özel ürünler üretilecek. İlk etapta üretimin yüzde 50’si yurt içi piyasaya, yüzde 50’si de Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç edilecek.